Ośrodek Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii

Światowy dzień świadomości na temat benzodiazepin

2023-07-09

11 lipca świat zjednoczy się, aby obchodzić Światowy dzień świadomości na temat benzodiazepin. Wydarzenie to ma na celu podniesienie świadomości na temat stosowania tabletek nasennych.

 

Projekt BE-SAFE angażuje się w działania mające na celu ograniczenie stosowania benzodiazepin i leków nasennych u osób starszych. Jest on  finansowany ze środków europejskich, wykorzystuje podejście oparte na wiedzy w celu ograniczenia stosowania leków nasennych u osób starszych, poprawy bezpieczeństwa i jakości opieki nad pacjentem.

 

Pracownicy systemu ochrony zdrowia przepisują benzodiazepiny i środki nasenne, ponieważ ich krótkotrwałe użycie szybko przynosi ulgę pacjentom cierpiącym na problemy ze snem. Długotrwałe stosowanie tych leków jest jednak powiązane z licznymi zagrożeniami, takimi jak: uzależnienie od leków nasennych, upadki i zaburzenia funkcji poznawczych. W Europie duży odsetek osób starszych stosuje benzodiazepiny w leczeniu zaburzeń snu. Pierwsze wyniki BE-SAFE, oparte na przeglądzie istniejącej literatury, badaniach kwestionariuszowych oraz wywiadach z pacjentami, lekarzami i pracownikami systemu ochrony zdrowia, potwierdzają konieczność pomocy pracownikom ochrony zdrowia i pacjentom w odstawianiu tych leków.

 

Z tych powodów projekt BE-SAFE włącza się w obchody Światowego dnia świadomości na temat benzodiazepin.

 

„Depreskrypcja benzodiazepin to złożony proces, który wymaga wielowymiarowego podejścia” – mówi rzecznik projektu Prof. Adam Wichniak z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, ekspert związany z projektem BE-SAFE. „Dzięki naszym badaniom i wspólnym wysiłkom dążymy do dostarczenia zarówno pracownikom ochrony zdrowia, jak i pacjentom niezbędnych narzędzi i zasobów, aby wspierać osoby starsze w bezpiecznym odchodzeniu od benzodiazepin i środków nasennych. Poprzez podnoszenie świadomości i wspieranie podejścia opartego na współpracy między pacjentami i lekarzami, możemy poprawić ogólny stan zdrowia i jakość życia osób starszych”.

 

W ramach Światowego dnia świadomości na temat benzodiazepin konsorcjum BE-SAFE apeluje do pracowników ochrony zdrowia, decydentów w obszarze zdrowia i opinii publicznej o zaangażowanie się w otwarty dialog, promowanie edukacji i świadomości oraz opowiadanie się za bezpieczniejszymi i bardziej skoncentrowanymi na pacjencie podejściami do rozwiązywania problemów ze snem wśród osób starszych.  Takimi jak np. terapia-poznawczo behawioralna bezsenności - CBT-I.

 

BE-SAFE będzie pracować nad stworzeniem jak najlepszych warunków do połączenia wszystkich interesariuszy w kolejnych latach. Będzie informować o nowych aktywnościach za pośrednictwem swojej strony internetowej i biuletynu BE-SAFE.

 

Celem projektu BE-SAFE jest zapewnienie bezpieczeństwa pacjentów poprzez uzupełnienie luk w wiedzy i praktyce związanych z ograniczeniem stosowania leków nasennych w Europie. BE-SAFE to europejski projekt badawczy finansowany przez program Komisji Europejskiej Horizon (HORIZON-HLTH-2021-CARE-05-01: Poprawa jakości opieki i bezpieczeństwa pacjentów) oraz przez Szwajcarski Sekretariat Stanu ds. Edukacji, Badań i Innowacja (SERI). Projekt będzie trwał od 2022 do 2027 roku.

 

Przydatne linki:  www.besafe-horizon.eu

 

Osoby do kontaktu:

prof Anne Spinewine Koordynator projektu Université catholique de Louvain, Bruxelles, Belgia

anne.spinewine@uclouvain.be

 

Laura Fernandez Maldonado koordynator komunikacji Fundacja Salut I Envelliment, Barcelona, Hiszpania

Laura.FernandezM@uab.cat

 

Adam Wichniak, koordynator projektu w Polsce, III Klinika Psychiatryczna i Ośrodek Medycyny Snu, Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

wichniak@ipin.edu.pl

 

 

Powrót

Drukuj Drukuj | Kontakt Kontakt

created by Pawel