Ośrodek Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii

Aktualności

Program terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności w ramach 3-4 tygodniowego leczenia w dziennym oddziale psychiatrycznym

2014-09-11

Od pierwszego października 2014 r. Ośrodek Medycyny Snu rozpocznie leczenie bezsenności w ramach 3-4 tygodniowych programów terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności w dziennym oddziale psychiatrycznym Instytutu Psychiatrii i Neurologii.

W trakcie programu zbierany jest szczegółowy wywiad odnośnie zaburzeń snu, przeprowadzana jest ocena jakości snu, senności w ciągu dnia oraz stanu psychicznego przy pomocy skal klinicznych. Wykonywane jest badanie aktygraficzne w ciągu siedmiu kolejnych dni. Następnie pacjenci uczestniczą w 8 sesjach terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności, uzupełnionych sesjami treningu relaksacyjnego i zajęciami sportowymi. W razie potrzeby oferowana jest terapia indywidualna.

W celu uzgodnienia przyjęcia do programu należy kontaktować się z Dr hab. n. med. Adamem Wichniakiem w dni robocze w godz. 8:30-9:00, tel. 022/4582-745 lub mgr. psych. Agnieszką Wrzosek-Borodiuk.

Co robić, kiedy depresja i bezsenność wzajemnie się nakręcają? Kilka słów o tym, jak terapia poznawczo-behawioralna bezsenności pomaga w poradzeniu sobie z objawami depresji.

2014-08-30

Badania wskazują, że terapia poznawczo-behawioralna zorientowana na zaburzenia snu w znacznym stopniu zmniejsza również objawy depresyjne. Zależność między bezsennością a depresją można określić jako wzajemnie wpływające na siebie. 60-90% osób cierpiących na zaburzenia depresyjne, doświadcza również problemów ze snem.

Wygląda więc na to, że bezsenność nie jest tylko jednym z objawów depresji, ale ma również wpływ na jej rozwój, przebieg, rokowania dotyczące leczenia i możliwych nawrotów.

Doświadczanie problemów ze snem może prowadzić do takich objawów jak poczucie zmęczenia, obniżony nastrój, problemy z uwagą i koncentracją. Trudność z zasypianiem z kolei może prowadzić do nasilania ruminacji, czyli wielokrotnego „przemyśliwania” trudnych dla osoby sytuacji, myśli, co aktywuje negatywne przekonania o sobie samym, przyszłości i o świecie. Trudności ze snem mogą również łączyć się z obniżonym poziomem funkcjonowania społecznego i aktywności, co może sprzyjać rozwojowi i utrzymaniu się depresji.

Czy terapia poznawczo-behawioralna bezsenności jest bolesna? Kilka słów o poświęceniu, które przynosi efekty.

2014-08-27

W artykule pt.”Bez wysiłku nie ma efektów” (Kyle i wsp. Sleep Med. 2011;12(8):735-47) badacze wskazują na relację pomiędzy polepszeniem wskaźników snu (np. czasem zasypiania, liczbą i czasem wybudzeń w nocy) a doświadczeniem dyskomfortu podczas terapii poznawczo¬ behawioralnej bezsenności.

Grupa badaczy z Wielkiej Brytanii i Niemiec przeprowadziła badanie dotyczące reakcji i doświadczeń osób uczestniczących w terapii poznawczo ¬behawioralnej bezsenności. W badaniu uwzględniono szczególnie metodę terapeutyczną polegającą na ograniczeniu czasu snu (sleep restriction therapy). Metoda ta polega na ustalaniu dla każdej z osób stałego czasu kładzenia się spać i wstawania. Suma czasu jest też znacząco niższa niż wcześniejsze doświadczenia osób, w celu ograniczenia czasu spędzanego w łóżku.

Podczas tego procesu, prowadzący terapię pytali uczestników terapii o ich doświadczenia. Pacjenci szczególnie skarżyli się na zmęczenie fizyczne, nadmierną senność, spadek motywacji i energii oraz bóle głowy. Szczegółowe trudności związane z przestrzeganiem ustalonych stałych godzin spoczynku i budzenia się, związane były m.in. z trudnością w organizacji czasu przed snem lub po obudzeniu (np. godziny nocne lub wczesno ranne, kiedy wszyscy domownicy już lub jeszcze śpią), trudnością z wytrzymaniem do wyznaczonej godziny wieczornej, trudnością ze wstawaniem np. o wskazanej godzinie 6 rano również w weekendy.

Najważniejszym jednak wnioskiem, do jakiego doszli uczestnicy terapii poznawczo behawioralnej zaburzeń bezsenności, to doświadczenie senności, które pozwalało na szybsze zasypianie wieczorem, obniżenie napięcia związanego z zasypianiem i bardziej ciągły sen w nocy.

Natomiast osoby, które nie zachowywały się zgodnie z zaleceniami i kładły się spać przed wyznaczonym czasem lub wstawały po wyznaczonym czasie rano, doświadczały wzmożonych problemów z zaśnięciem.

Większość uczestników terapii przestrzegających ustalonych zasad (pomimo trudności i dyskomfortu), odczuło wyraźne polepszenie około 2 lub 3 tygodnia terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności. Pacjenci relacjonowali mniejsze problemy z zasypaniem, wybudzaniem się w nocy oraz mniejszy poziom lęku związanego z kolejną nocą i możliwymi problemami ze snem.

Terapia poznawczo-behawioralna w leczeniu bezsenności u kobiet w objawami depresji poporodowej

2014-08-27

Objawy zaburzeń snu i obniżonego nastroju są częstymi problemami, których doświadczają kobiety po urodzeniu dziecka. Badania przeprowadzone w USA wskazują na skuteczność terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności w radzeniu sobie z obniżonym nastrojem, problemami ze snem oraz zmęczeniem w ciągu dnia, jako głównymi objawami zaburzeń snu oraz współwystępującej depresji poporodowej.

Zaadresowanie w terapii poznawczo-behawioralnej problemów ze snem może nawet zwiększyć szansę na pozytywne poradzenie sobie z objawami depresyjnymi. Jednak terapia zaburzeń snu, która wymaga wielu poświęceń ze strony Pacjenta, może być wyzwaniem dla i tak wystawionych na nowe doświadczenia, kobiet.

Dlatego też standardowe zasady terapii poznawczo-behawioralnej zaburzeń snu, zostały zmodyfikowane i uelastycznione z myślą o możliwościach i preferencjach matek, co obejmowało m.in. możliwość odbywania sesji terapii wraz z dzieckiem lub dziećmi. Dodatkowo, terapia przewidywała większą elastyczność w zakresie ustalonych godzin spania rodzica, w zależności od godzin spania dziecka. Umożliwiono też krótkie drzemki w ciągu dnia, w odpowiednich porach. Dużą uwagę przykładano również do tematu wsparcia matek przez partnerów i członków rodziny w przestrzeganiu zaleceń terapii.

Proces terapii poznawczo-behawioralnej w tym wypadku składał się z 5 indywidualnych sesji, które obejmowały:

1.Psychoedukację na temat wpływu snu na nastrój

2.Technikę kontroli bodźców i ograniczenia czasu snu

3.Zasady higieny snu (dla matki i dla niemowlaka)

4.Techniki relaksacji

5.Techniki restrukturyzacji poznawczej

Wyniki terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności wskazują na poprawę nastroju u kobiet, poprawę wskaźników snu (np. skrócenie czasu zasypiania wieczornego, czasu zasypiania po wybudzeniach w nocy, polepszenie ciągłości i efektywności snu) oraz poziomu zmęczenia w ciągu dnia.

W jaki sposób być bardziej skowronkiem niż sową?

2014-08-26

Kilka pomysłów na to, jak przemóc się do wstawania wcześniej rano...

Profesor Christoph Radler z Uniwersytetu w Heidelbergu opisuje zależność pomiędzy wstawaniem wcześnie rano a poziomem sukcesu w życiu. Według naukowca, ludzie określani jako „ranne ptaszki” są bardziej proaktywni, a przez to odnoszą większy sukces. Z kolei doktor Christopher Winter podaje cenne wskazówki, dzięki którym możemy delikatnie zmienić nasz chronotyp, czyli naszą wrodzoną tendencję do preferowanych godzin spania.

Wskazówki te mogą okazać się bardzo cennymi dla uczestników terapii poznawczo-behawioralnej zaburzeń snu, którzy ograniczają czas spędzany w łóżku:

1.Najważniejszą zasadą jest systematyczność – jeśli wybierasz zmianę swojej godziny porannego wstawania, trzymaj się jej bez względu na dni tygodnia czy urlop

2.Wstając wcześniej rano, nie martw się o godzinę chodzenia spać

twój organizm dostosuje się do niej sam i da ci znać poprzez odczucie senności i zmęczenia

3.Trzymaj się wczesnej godziny wstawania nawet wtedy, kiedy pójdziesz spać dużo później np. w ciągu weekendu

4.Używaj aplikacji Smart Alarm jako budzika – zanim pozwoli Ci włączyć drzemkę trzeba rozwiązać krótkie zadanie matematyczne

5.Jako dźwięk budzika możesz nastawiać codziennie inna piosenkę z playlisty na telefonie; nieznany dźwięk może być bardziej stymulującym bodźcem

6.Od razu po obudzeniu, zapewnij sobie oświetlenie – jest to znak dla mózgu, że czas rozpocząć dzień; twój organizm zmniejsza wówczas wydzielanie melatoniny

7.Poćwicz rano, po przebudzeniu – regularne ćwiczenia poranne pomagają obniżyć stres i niepokój i wpływają pozytywnie na sen; najlepiej wybrać się na szybki spacer lub ćwiczenia na zewnątrz

8.Zjedz posiłek bogaty w proteiny – jajka czy jogurt promują czuwanie poprzez zwiększanie wydzielania dopaminy

9.Unikaj drzemek w ciągu dnia – utrudniają zaśniecie wieczorem i trzymanie się wyznaczonych godzin wstawania

Podsumowanie wyników pracy grupy poznawczo-behawioralnej leczenia bezsenności (CBT-I)

2014-08-05

W okresie od połowy kwietnia do polowy czerwca 2014 r. Instytut Psychiatrii i Neurologii po raz pierwszy zaoferował osobom chorującym na przewlekłą bezsenność możliwość leczenia w poznawczo-behawioralnej grupie terapeutycznej.

Prowadzący: mgr Agnieszka Wrzosek-Borodiuk, dr hab. Adam Wichniak

Czas trwania grupy: 8 tygodni

Leczenie w grupie rozpoczęło 9 osób z rozpoznaniem bezsenności nieorganicznej. Pełen 8 tygodniowy cykl terapii ukończyło 6 osób. Udział w grupie umożliwiono również pacjentom z zaburzeniami współistniejącymi (np. depresją) i przyjmującym leki nasenne, zgodnie z oczekiwaniami w wyraźny sposób utrudniało to jednak prowadzenie leczenia.

Terapia poznawczo-behawioralna prowadzona była według protokołu M.L. Perlisa, uzupełniona o techniki stosowane w badaniach prowadzonych przez C. Espie oraz G. D. Jacobsa.

W terapii zastosowano następujące oddziaływania: 1. Psychoedukacja na temat snu i modelu powstawania bezsenności przewlekłej, 2. Metody behawioralne takie jak restrykcja snu i kontrola bodźców, 3. Psychoedukacja i rekomendacje na temat zasad higieny snu, 4. Techniki relaksacyjne takie jak trening relaksacji progresywnej Jacobsona, praca wyobrażeniowa, praca z oddechem, 5. Techniki poznawcze takie jak identyfikowanie Negatywnych Myśli Automatycznych, emocji i objawów fizjologicznych; reatrybucja poznawcza; rozwiązywanie problemów.

Przed przystąpieniem do terapii 5 z 6 pacjentów, którzy ukończyli jej pełen cykl, zażywało co najmniej jeden lek o działaniu wywołującym sen. Po ukończeniu lub w trakcie terapii, 3 osoby całkowicie zaprzestały przyjmowania tych leków.

Średnia wydajność snu dla wszystkich 6 pacjentów w ostatnim tygodniu pomiaru (średnio miesiąc po zakończeniu terapii) wynosiła 78%, co oznacza, że blisko 80% z czasu przeznaczanego na sen (i leżenie w łóżku) jest efektywnie wykorzystywana.

W trakcie trwania terapii i po jej zakończeniu odnotowano również istotne skrócenie czasu potrzebnego na zaśnięcie (latencji snu) do wartości 16 minut. Wskaźnik WASO (łączny czas trwania wybudzeń ze snu po zaśnięciu) zmniejszył się do 27 minut.

Utrzymanie się wyników leczenia w czasie zostanie ponownie ocenione 3 miesiące po zakończeniu terapii.

Kolejna grupa terapii CBT-I zostanie rozpoczęta we wrześniu 2014 roku. Kontakt: awrzosek@ipin.edu.pl lub Tel. 22 4582-611 do Poradni Zdrowia Psychicznego w IPiN. Prosimy o zgłaszanie się ze skierowaniem na konsultację psychologiczną (wraz z wpisanym kodem rozpoznania wg klasyfikacji ICD-10).

POLISOMNOGRAFIA - trzeci kurs z Medycyny Snu PTBS

2014-08-04

Uprzejmie informujemy, że w związku z bardzo dużym zainteresowaniem, jakim cieszyły się poprzednie, pierwsze w Polsce kursy POLISOMNOGRAFIA Polskie Towarzystwo Badań nad Snem wspólnie z Narodową Fundacją Snu rozpoczyna prowadzenie następnego kursu POLISOMNOGRAFIA.

Jest to pierwszy z cyklu trzech kursów z Medycyny Snu.

Kurs POLISOMNOGRAFIA składa się z 5 spotkań szkoleniowych, z których każde będzie trwało dwa dni (sobota-niedziela).

Kalendarium kursu:

I spotkanie – 25-26.10.2014

II spotkanie – 8-9.11.2014

III spotkanie – 22-23.11.2014

IV spotkanie – 29-30.11.2014

V spotkanie – 6-7.12.2014

Ramowy program spotkania szkoleniowego:

9:00 – 13:00 szkolenie

13:00 – 14:00 przerwa na lunch

14:00 – 18:00 szkolenie

Od 20:00 – zajęcia praktyczne w pracowni PSG (tylko w soboty, w czasie II i III spotkania)

Miejsce prowadzenia zajęć:

Sale wykładowe oraz pracownia polisomnografii Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Warszawa, ul. Sobieskiego 9 W ramach kursu przewidziane są wykłady, ćwiczenia i wykonywanie badań polisomnograficznych. Do zaliczenia kursu i otrzymania certyfikatu PTBS niezbędne jest uczestnictwo we wszystkich 5 spotkaniach szkoleniowych.

Zakres tematyczny kursu:

Czynność bioelektryczna mózgu i powstawanie potencjałów komórkowych. EEG

Wymagane parametry techniczne aparatury. Środowisko pracowni PSG.

Ćwiczenia EEG.

Neurobiologia snu.

Fizjologia układów oddychania i krążenia we śnie.

Inne układy organizmu człowieka we śnie.

Kodowanie stadiów snu i ocena zdarzeń w czasie snu, ćwiczenia

Badania MSLT i MWT.

Aktygrafia, pulsoksymetria, badania przesiewowe, badania domowe, technologia PAT, wytyczne i standardy amerykańskie. Wycena wg kodów CPT.

Ćwiczenia – rejestracja i kodowanie PSG

Koszt szkolenia:

Koszt szkolenia wynosi 4750 zł. Dla członków PTBS, którzy nie mają zaległości w opłacaniu składek członkowskich 4250 zł. W ramach tej kwoty uczestnicy otrzymują materiały szkoleniowe, kawę/herbatę/napoje zimne w czasie szkoleń oraz lunch w czasie przerwy na lunch. Osoby zakwalifikowane na kurs 25% kosztu szkolenia powinny przekazać na konto NFS (bank BGŻ nr konta 50 2030 0045 1110 0000 0261 6750) do 30.09.2014, resztę kwoty do dnia 24.10.2014 r.

Zapisy:

Prosimy o przesyłanie zgłoszeń pocztą elektroniczną na adres fundacja.snu (at) gmail.com. Osoby zakwalifikowane na szkolenie (decyduje kolejność zgłoszeń) zostaną o tym powiadomione pocztą elektroniczną. W mailu poinformujemy również o sposobach dokonania płatności.

Uwaga:

Liczba miejsc na szkoleniu jest ograniczona z powodu dużego znaczenia części praktycznej zajęć. Prosimy o rozważne zgłaszanie się na kurs – do zaliczenia i uzyskania certyfikatu PTBS niezbędne jest uczestnictwo we wszystkich pięciu spotkaniach szkoleniowych.

Terapia Poznawczo-Behawioralna Bezsenności w Poradni Zaburzeń Snu

2014-03-05

Od kwietnia 2014 r. Poradnia Zaburzeń Snu rozpoczyna prowadzenie grup terapeutycznych dla pacjentów z bezsennością.

Grupy będą prowadzone według programu terapii poznawczo-behawioralnej bezsenności (CBT-I) składającego się z ośmiu 1,5 godzinnych spotkań.

Spotkania będą poświecone następującym zagadnieniom:

-leczenie behawioralne bezsenności (zasady planowania czasu snu, aktywności w ciągu dnia, wzmacniania rytmu snu)

-edukacja na temat snu, omówienie błędnych przekonań związanych ze snem

-nauka technik relaksacyjnych, poprawa umiejętności „wyciszania się” przed snem.

Spotkania prowadzone będą w 8-12 osobowych grupach z udziałem dwóch terapeutów psychologa i lekarza doświadczonych w leczeniu bezsenności.

Kwalifikacje do grupy wykonuje mgr Agnieszka Wrzosek-Borodiuk. Zapisy na konsultację telefonicznie (tel. 22 4582-611 w dni robocze w godzinach 8-16) lub poprzez email (awrzosek@ipin.edu.pl). Aby umówić się na spotkanie należy posiadać skierowanie do Poradni Zdrowia Psychicznego z zaznaczeniem, że jest to skierowanie na konsultację psychologiczną.

Światowy Dzień Snu

2014-02-18

14 marca 2014 r., już po raz siódmy ,obchodzony jest Światowy Dzień Snu.

Akcja zainicjowana przez WASM (World Association of Sleep Medicine) ma na celu przybliżenie medycznych i społecznych aspektów snu, uświadomienie społeczeństwu problemów z nim związanych oraz edukację pacjentów.

Tegoroczne hasło to "Sen dający wypoczynek, łatwe oddychanie, zdrowe ciało".

W związku z tym wydarzeniem pacjenci mający problemy ze snem, bądź też chcący upewnić się, że ich sen jest niezakłócony będą mogli spotkać się z lekarzami Ośrodka Medycyny Snu w celu konsultacji.

Spotkania te organizujemy w pierwszą sobotę po Światowym Dniu Snu tj. 15.03.14 r.

Zainteresowane osoby prosimy o kontakt na adres kontakt@sen-instytut.pl.

Szczegóły będziemy uzgadniać indywidualnie.

POLISOMNOGRAFIA - drugi kurs z Medycyny Snu PTBS

2013-12-11

Uprzejmie informujemy, że w związku z licznymi prośbami o przesunięcie terminu rozpoczęcia II kursu PSG na okres poświąteczny, podjęliśmy decyzję o zmianie terminu rozpoczęcia kursu.

W związku z tym kurs, zamiast 14.12 rozpocznie się 11.01.2014 czyli we wcześniej planowanym terminie II spotkania. Poniżej podajemy terminy wszystkich spotkań:

11-12.01.2014

 

18-19.01.2014

 

25-26.01.2014

 

1-2.02.2014

 

8-9.02.2014

 

Tak więc kurs zakończy się w planowanym wcześniej czasie, z dodatkowym spotkaniem 18-19.01.2014 r.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 Powrót