2014-02-18
14 marca 2014 r., już po raz siódmy ,obchodzony jest Światowy Dzień Snu.
Akcja zainicjowana przez WASM (World Association of Sleep Medicine) ma na celu przybliżenie medycznych i społecznych aspektów snu, uświadomienie społeczeństwu problemów z nim związanych oraz edukację pacjentów.
Tegoroczne hasło to "Sen dający wypoczynek, łatwe oddychanie, zdrowe ciało".
W związku z tym wydarzeniem pacjenci mający problemy ze snem, bądź też chcący upewnić się, że ich sen jest niezakłócony będą mogli spotkać się z lekarzami Ośrodka Medycyny Snu w celu konsultacji.
Spotkania te organizujemy w pierwszą sobotę po Światowym Dniu Snu tj. 15.03.14 r.
Zainteresowane osoby prosimy o kontakt na adres kontakt@sen-instytut.pl.
Szczegóły będziemy uzgadniać indywidualnie.
2013-12-11
Uprzejmie
informujemy, że w związku z licznymi prośbami o przesunięcie terminu
rozpoczęcia II kursu PSG na okres poświąteczny, podjęliśmy decyzję o zmianie
terminu rozpoczęcia kursu.
W związku z tym
kurs, zamiast 14.12 rozpocznie się 11.01.2014 czyli we wcześniej planowanym terminie II spotkania. Poniżej podajemy terminy wszystkich spotkań:
11-12.01.2014
18-19.01.2014
25-26.01.2014
1-2.02.2014
8-9.02.2014
Tak więc kurs
zakończy się w planowanym wcześniej czasie, z dodatkowym spotkaniem 18-19.01.2014
r.
2013-11-29
Uprzejmie informujemy, że w związku z bardzo dużym zainteresowaniem, jakim
cieszył się pierwszy w Polsce kurs POLISOMNOGRAFIA Polskie Towarzystwo Badań
nad Snem wspólnie z Narodową Fundacją Snu rozpoczyna prowadzenie następnego kursu
POLISOMNOGRAFIA.
Jest to pierwszy z cyklu trzech kursów z Medycyny Snu.
Kurs POLISOMNOGRAFIA składa się z 5 spotkań szkoleniowych, z których każde będzie trwało dwa dni (sobota-niedziela).
Kalendarium kursu POLISOMNOGRAFIA:
I spotkanie – 14-15 XII 2013
II spotkanie – 11-12 I 2014
III spotkanie – 25-26 I 2014
IV spotkanie – 1-2 II 2014
V spotkanie – 8-9 II 20145
Ramowy program spotkania szkoleniowego:
9:00 – 13:00 szkolenie
13:00 – 14:00 przerwa na lunch
14:00 – 18:00 szkolenie
Od 20:00 – zajęcia praktyczne w pracowni PSG (tylko w soboty, w czasie II i III
spotkania)
Miejsce prowadzenia zajęć:
Sale wykładowe oraz pracownia polisomnografii Instytutu Psychiatrii i
Neurologii, Warszawa, ul. Sobieskiego 9
W ramach kursu przewidziane są wykłady, ćwiczenia i wykonywanie badań polisomnograficznych. Do zaliczenia kursu i otrzymania certyfikatu PTBS niezbędne jest uczestnictwo we wszystkich 5 spotkaniach szkoleniowych.
Zakres tematyczny kursu:
Czynność bioelektryczna mózgu i powstawanie potencjałów komórkowych. EEG
Wymagane parametry techniczne aparatury. Środowisko pracowni PSG.
Ćwiczenia EEG.
Neurobiologia snu.
Fizjologia układów oddychania i krążenia we śnie.
Inne układy organizmu człowieka we śnie.
Neurofizjologia snu. Podstawy kodowania, ćwiczenia
Badania MSLT i MWT.
Aktygrafia, pulsoksymetria, badania przesiewowe, badania domowe, technologia PAT, wytyczne i standardy amerykańskie. Wycena wg kodów CPT.
Skale, testy psychologiczne i inne pomiary w diagnostyce zaburzeń snu.
Ćwiczenia – rejestracja i kodowanie PSG
Koszt szkolenia:
Koszt szkolenia wynosi 4750 zł. Dla członków PTBS, którzy nie mają zaległości w opłacaniu składek członkowskich 4250 zł. W ramach tej kwoty uczestnicy otrzymują materiały szkoleniowe, kawę/herbatę/napoje zimne w czasie szkoleń oraz lunch w czasie przerwy na lunch. Osoby zakwalifikowane na kurs 25% kosztu szkolenia powinny przekazać do 2.12.2013, resztę kwoty do dnia 14.12.2013 r.
Zapisy:
Prosimy o przesyłanie zgłoszeń pocztą elektroniczną na adres fundacja.snu (at) gmail.com. Osoby zakwalifikowane na szkolenie (decyduje kolejność zgłoszeń) zostaną o tym powiadomione pocztą elektroniczną. W mailu poinformujemy również o sposobach dokonania płatności.
Uwaga:
Liczba miejsc na szkoleniu jest ograniczona z powodu dużego znaczenia części praktycznej zajęć. Prosimy o rozważne zgłaszanie się na kurs – do zaliczenia i uzyskania certyfikatu PTBS niezbędne jest uczestnictwo we wszystkich pięciu spotkaniach szkoleniowych.
2013-11-28
W projekcie zarządzenia przedstawionej przez Centralę Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w roku 2014 wartość punktowa procedury D36 Zaburzenia oddychania w czasie snu została obniżona z 24 na 14 punktów, a więc o ponad 40%! Zaproponowana nowa wartość punktowa procedury nie pokrywa kosztów wykonania badania polisomnograficznego.
Jednocześnie projekt zarządzenia nadal nie uwzględnia możliwości wykonywania badań snu w innych częstych zaburzeniach snu takich jak: parasomnie, zaburzenia rytmu okołodobowego, bezsenność. Schorzenia te powinny być leczone w oddziałach psychiatrycznych, które nie mają możliwości rozliczania wykonywanych badań jako procedur, tylko rozliczają koszty diagnozowania i leczenia za pomocą tak zwanego osobodnia.
Ta skrajnie niekorzystna propozycja zasad rozliczania kosztów diagnostyki i leczenia zaburzeń snu może doprowadzić do zapaści medycyny snu w Polsce.
Opinie i uwagi do projektu zarządzenia można nadsyłać do Funduszu do 9 grudnia 2013 r. na adres e-mail: sekretariat.dsoz@nfz.gov.pl.
Uwagi, które wpłyną po tym terminie nie będą uwzględniane.
2013-08-14
Zapraszamy publiczne i prywatne placówki służby zdrowia do zawierania umów na wykonywanie badań diagnostycznych zaburzeń snu np. bezdechu sennego, nadmiernej senności w ciągu dnia, narkolepsji, zespołu niespokojnych nóg, zaburzeń rytmu okołodobowego.
Ośrodek Medycyny Snu oferuje wykonanie takich badań w krótkich terminach (2-6 tyg., w zależności od rodzaju badania).
W celu otrzymania oferty prosimy o przesłanie zapytania na adres email: kontakt@sen-instytut.pl lub kontakt telefoniczny z Dr Aleksandrą Wierzbicką tel. 22 4582-634
2013-07-31
Uprzejmie prosimy o udział w badaniu ankietowym prowadzonym przez Polskie Towarzystwo Badań nad Snem w ramach europejskiego projektu pod patronatem Europejskiego Towarzystwa Badań nad Snem.
Badanie kierowane jest do osób prowadzących samochód i dotyczy doświadczeń związanych z “sennością za kierownicą”. Ankieta jest anonimowa i składa się z 20 pytań.
By wypełnić ankietę prosimy wejść na adres: http://www.esrs.eu/sleepstudy.html
Serdecznie dziękujemy za udział w badaniu i czas poświęcony na wypełnienie ankiety.
Badanie wspiera serwis szkoleniowy EdukacjaMedyczna.pl
Badanie wspiera serwis dla lekarzy Konsylium24.pl
Badanie wspiera serwis dla lekarzy i pacjentów Medycyna Praktyczna
Badanie wspiera ogólnopolski miesięcznik "Ciężarówki"
2013-07-14
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi możliwości diagnozowania w naszym ośrodku dzieci z nadmierną sennością, podejrzeniem narkolepsji informujemy, że przyjęcie do Instytutu Psychiatrii i Neurologii jest możliwe w przypadku osób powyżej 16 roku życia. U dzieci młodszych diagnostyka w kierunku narkolepsji jest możliwa poprzez skierowanie dziecka na badania diagnostyczne do Instytutu Psychiatrii i Neurologii w ramach hospitalizacji w oddziale neurologii dziecięcej szpitala dziecięcego.
Lekarz planujący przyjęcie dziecka do oddziału neurologii dziecięcej termin badań snu powinien uzgodnić z Dr Aleksandrą Wierzbicką z 4-6 tygodniowym wyprzedzeniem.
2013-06-27
Informujemy, że Pracownie EEG Zakładu Neurofizjologii Klinicznej (6 piętro, Instytut Psychiatrii i Neurologii, ul. Sobieskiego 9, Warszawa) oferują krótkie terminy i niskie ceny badań EEG dla dorosłych i dzieci (powyżej 10 roku życia).
Rejestracja: tel. 22 4582-761 lub 22 4582-634, w godz. 8:00-14:30 w dni robocze.
Na badania odpłatne EEG nie jest konieczne skierowanie
2013-06-04
Od maja 2013 r. Ośrodek Medycyny Snu jest członkiem European Narcolepsy Network (Europejska Sieć Narkolepsji, EU-NN), organizacji mającej na celu zwiększanie świadomości społeczeństwa na temat narkolepsji.
EU-NN wspiera również badania naukowe i projekty poszukujące nowych metod leczenia narkolepsji i poprawiające jakość życia osób chorych na narkolepsję.
Więcej informacji na temat European Narcolepsy Network dostępnych jest na stronie: http://www3.unil.ch/wpmu/eunn
2013-05-19
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia i zapoznania się z Forum Obudź Narkolepsję, które poświęcone jest ludziom cierpiącym z powodu tej choroby.