W celu przesiewowej oceny oddychania podczas snu oraz okresowych badań kontrolnych pacjentów z zaburzeniami oddychania podczas snu wykonywane są badania przy użyciu przenośnych urządzeń umożliwiających jednoczesną rejestrację podczas snu przepływu powietrza przez usta i nos, ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha, EKG i odgłosów oddechowych (chrapanie), pomiar saturacji i rejestrację pozycji ciała.
Typowy pięciominutowy fragment zapisu badania przesiewowego wykonanego u pacjenta z zespołem obturacyjnego bezdechu sennego przedstawia, że pomimo zachowanych ruchów oddechowych klatki piersiowej i brzucha (kanał 3 i 4), w wyniku zamknięcia światła górnych dróg oddechowych dochodzi do przerwy w przepływie powietrza przez nos i usta (kanał 2). Zatrzymanie oddychania prowadzi do spadków saturacji krwi i przyśpieszenia rytmu serca. Kanał 1 rejestruje głośne chrapanie w okresach zachowanego przepływu powietrza.
I Klinika Neurologii Instytutu Psychiatrii i Neurologii posiada nowoczesny aparat przenośny Embletta firmy Medcare (przedstawiciel handlowy w Polsce Firma MaJeR). Dzięki uprzejmości kierownika Kliniki (Prof. dr hab. med. Danuta Ryglewicz) urządzenie to jest wykorzystywane również w diagnozowaniu pacjentów Ośrodka Medycyny Snu.