Ośrodek Medycyny Snu Instytutu Psychiatrii i Neurologii
Jakimi objawami charakteryzuje się narkolepsja?
Cztery najbardziej charakterystyczne objawy występujące w narkolepsji to:
- nadmierna senność w ciągu dnia, która może objawiać się atakami snu w ciągu dnia, występującymi często niespodziewanie (dla wielu osób ataki snu są nie do przezwyciężenia); może występować również jako utrzymująca się senność przez dłuższy czas lub jako "mikrosen", polegający na bardzo krótkich okresach snu wtrąconych w stan czuwania.
- katapleksja (kolejna cecha charakterystyczna dla narkolepsji) polega na nagłej utracie dowolnej kontroli siły mięśniowej, najczęściej wywołanej emocjami, takimi jak śmiech, zaskoczenie, strach czy gniew. Częściej występuje w stanach zdenerwowania lub zmęczenia. Napad katapleksji może mieć charakter łagodny w postaci uczucia osłabienia siły niektórych partii mięśni (np. opadnięcie żuchwy, opadnięcie głowy, ugięcie kolan, osłabienie siły mięśni kończyn górnych, niewyraźna mowa), ale może zakończyć się całkowitym upadkiem, imitującym utratę przytomności, a w rzeczywistości osoba taka podczas upadku ma całkowicie zachowaną świadomość. Napady kataplektyczne mogą trwać od kilku sekund do pół godziny.
Pozostałe dwa objawy to:
- halucynacje hipnagogiczne są to żywe, realistyczne, często wywołujące lęk marzenia senne.
- paraliż przysenny, czyli przemijająca niemożność poruszenia się. Oba objawy występują podczas zasypiania lub budzenia się, w czasie gdy mózg jest częściowo w stanie snu i częściowo w stanie czuwania.
Powrót